Eksplozje w glowie

Bezrobotni, zarejestrowani w urzędach pracy mogą dzielić na 40 tys. zł dotacji, jeżeli zdecydują się na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Procedura nie jest zbyt skomplikowana, a wysokość dofinansowania zachęca do przyjęcia ryzyka.

Jednak, aby zaczęta praca przyniosła pożądany efekt należy odpowiednio się przygotować. Wybierając branżę, sporządzając biznesplan należy uwzględnić wszystkie obciążenia publicznoprawne które trzeba będzie płacić oraz dodatkowe obostrzenia płynące z ustaw podatkowych.

Dokonując rejestracji należy precyzyjnie wskazać rodzaj pracy gospodarczej która będzie robiona, formę opodatkowania oraz zapisać się do ZUS. Mając uprawnienia do płacenia składek na preferencyjnych warunkach w druku ZUA należy wpisać symbol 05700. Niższe stawki na ZUS można opłacać przez 24 miesiące.

Rodzaj prace gospodarczej, tworzonej na myśl osób fizycznych określi czas instalacji kasy fiskalnej. W pewnych przypadkach kasę należy zainstalować przed wykonaniem pierwszej sprzedaży, w przyszłych w specyficznym czasie, a w drugich przypadkach po osiągnięciu określonego obrotu. A już wcześniej trzeba rozglądnąć się za odpowiednim urządzeniem. Kraków kasy fiskalne oferuje pełny wachlarz modeli urządzeń fiskalnych, odpowiednio dobranych do wybranych branż.

Rejestracja kasy fiskalnej przebiega dwuetapowo. Najpierw należy poinformować właściwy urząd skarbowy o zamiarze instalacji fiskalnej – termin tenże nie jest oczywisty, tak dlatego zawiadomienie można oddać w tytule nawet dzień przed instalacją. Wtedy w przeciągu 7 dniu po instalacji, należy poinformować urząd, że kasa została zainstalowana. Jeżeli kasę fiskalną zainstalowano w obecnym terminie, złożono stosowne materiały do urzędu można się starać o zwrot poniesionego kosztu na zakup, w wysokości 700 zł, nie więcej jednak niż 90% wartości kasy.

Kolejna ważna decyzja dotyczy podatku VAT. W wybranych przypadkach warto zapisać się jako podatnik VAT, czasami oznaczona jest zwłoka przynajmniej do momentu przekroczenia określonych obrotów – tj. 150.000 zł. W wybranych branżach, np. handel paliwami lub metalami odpowiednimi nie ma szansie z skorzystania ze zwolnienia, to z dniem rejestracji działalności gospodarczej należy zarejestrować się na druku VAT-R.