Fakt bycia rodzicem dla mezczyzny

Anemia, zwana też niedokrwistością jest stanem, w którym dojeżdża do zmniejszenia liczbie czerwonych krwinek. Są różne przyczyny powstania niedokrwistości w systemie młodego człowieka: potrafi żyć wykonana utratą krwi, poprzez upośledzenie wytwarzania erytrocytów bądź te w układu ze skróceniem życia erytrocytów.Pomimo wszystko, upośledzenie to jest zupełnie powszechnie spotykanie wśród kobiet w ciąży – dotyka około 40% ciężarnych. Ale w sukcesie kobiet przy nadziei definicja anemii wygląda nieco inaczej. Podczas ciąży dochodzi bowiem do zwiększenia objętości natur również jej rozcieńczenia, przez co liczba czerwonych krwinek jest ograniczona, niedokrwistość jest zatem zjawiskiem zupełnie prostym. W okresie ciąży więc rozmawiamy o zaistnieniu anemii, kiedy podchodzi do spadku poziomu hemoglobiny poniżej 10 g/dl lub hematokrytu poniżej 30%.

Nie poprawia to przecież faktu, że duże niedobory czerwonych krwinek w organizmie przyszłej matki mogą sprawić do zaburzeń rozwoju płodu i niedotlenienia. W początkowym trymestrze ciąży grozi to zaburzeniami implantacji zarodka, a nawet poronieniem. W innym trymestrze może wywołać do powstawania wad rodzonych, natomiast w trzecim do przedwczesnego porodu.

Czynnikami sprzyjającymi wystąpienia anemii u kobiety ciężarnej są przede każdym spożywanie alkoholu oraz pieczenie papierosów. Kolejne to ciąża mnoga, niedobór witam i zalety odżywczych w diecie, na jakie zapotrzebowanie dość szybko wzrasta w sezonie spotkania w ciążę. Leczenie anemii zależy z jej stanu zaawansowania oraz przyczyny. Lekka anemia, której czynnikiem był niedobór żelaza, jest zawsze leczona doustnymi środkami dostarczającymi jego zawartość. Bardzo rzadko kieruje się również dożylne uzupełnianie niedoborów żelaza, jest wtedy jednak droga o moc większa niż w sukcesu przyjmowania suplementów diety. Zdarzają się przypadki, kiedy niezbędna będzie zarówno transfuzja krwi – dzieje się tak głównie w sytuacjach obfitego krwawienia, na przykład podczas odklejania się łożyska.

Anemia jest schorzeniem dość szybko rozpoznawalnym, jej sygnałami są:

zmęczenie, osłabienie, bóle głowy, kłopoty z myślą i koncentracją, zawroty głowy.

Jeśli więc, istniejąc w ciąży, zauważysz u siebie któryś z danych wyżej czynników, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, ponieważ nieleczona anemia może sprawić do wielkich uszkodzeń płodu, a nawet do jego śmierci.