Frezowanie youtube

Frezowanie to niepowtarzalny z sposobów obróbki skrawaniem. Polega on na budowaniu nacięć, rowków itp. we frezowanym materiale, za pomocą odpowiedniej maszyny (frezarki) zaś stanowiącego jej właściwością narzędzia skrawającego (frezu). Za pomocą frezowania można wytwarzać na dowód koła zębate, czy mieć gwinty. W przypadku frezowania narzędzie skrawające porusza się, i materiał wytwarzany jest kierowany. Czasem również ostrze skrawające może również zamieniać się i kierować. Obróbka skrawaniem, w tym teraz frezowanie, to niepowtarzalny z podstawowych działów w wielu zakładach produkcyjnych.

 

Obecnie często przydatne jest frezowanie cnc. Proces ten realizuje się na obrabiarkach (frezarkach) cnc (ang. computerized numerical control). Stanowią toż obrabiarki sterowane numerycznie, a to takie, w jakich cały proces skrawania jest zaplanowany i sterowany komputerowo. Dzięki temu prawdopodobne jest produkowanie znacznie poważnej precyzji obróbki i ofertę frezowania zaawansowanych kształtów. Nowoczesne frezarki cnc są naszpikowane elektroniką oraz mają zaawansowane oprogramowanie sterujące. Możliwość otrzymania dużo bogatej precyzji wytwarzania elementów podczas frezowania ma wysokie znaczenie szczególnie w takich rzeczach, jak forma maszyn, gdyż tam ważne jest zgodne spasowanie elementów.

Choć odpowiednia frezarka ma kluczowe znaczenie, toż we frezowaniu cnc szczególnie prestiżową rolę odgrywają też robocze narzędzia skrawające, czyli frezy. Jakość ich spowodowania dodatkowo że korzystać wpływ na dokładność frezowania, ale prócz tegoż znacznie istotna stanowi ich moc na ścieranie, zwłaszcza jeśli frezowanie przeprowadza się w pewnym materiale. Stąd te frezy są uczynione z bardzo trwałych, trwałych i trwałych na ścieranie materiałów, takich jak węgliki spiekane. Gwarantuje to ich długą żywotność i skuteczność obróbki nawet bardzo prostych materiałów, takich jak stal.

Frezowanie cnc to zawsze nie tylko wysokiej wartości frezarki cnc i dodatki skrawające. Nawet najlepsza maszyna na nic się nie przyda, jeżeli nie będzie jej obsługiwał znający się korzystnie na domowej karierze fachowiec. Stąd więcej we frezowaniu cnc konieczni są wykwalifikowani frezerzy, który świetnie znają dziedzinę obróbki skrawaniem w światowym zakresie, a dodatkowo dobrze układają się w kształtu technicznym oraz obsłudze konkretnych maszyn.