Komputeryzacja pozytywnie wplywa na rozne dziedziny zycia

Często możemy odkryć w składach wyposażenie stanowiska kasjera w ról nowoczesnego komputera - często z dotykowym ekranem - oraz drukarki finansowej i tradycyjnego bądź wkomponowanego w ladę czytnika kodów kreskowych. Takie rozwiązania powszechnie bierze się w znaczących marketach i sklepach chodzących do sieci sklepów.

Stanowi w nich dużo asortymentu, ceny produktów często ulegają zmianie, i jedne produkty równie przeważnie są sprzedawane, jak również zamawiane. Dlatego też zachodzi potrzeba komputerowej ewidencji sprzedaży i wykonywania transakcji sprzedaży produktu za pomocą przesunięcia go ponad czytnikiem kodu i kliknięcia jednego przycisku w komputerze.

Nie jednak choć ta komputeryzacja jest wymagana. Przykładowo, jak mamy do wykonywania z nielicznym sklepikiem osiedlowym, warzywniakiem, czy sklepem o bardzo charakterystycznym asortymencie, taka komputeryzacja będzie zbędna. W spraw kiedy jednorazowo zamawiamy kilka lub kilkanaście sztuk jednego produktu raz na dwa tygodnie i jeżeli rodzaj wyboru nie ulega zbyt często zmianie, wystarczy nam kasa fiskalna novitus mała plus. Wtedy wystarczy asortyment podzielić na kilka czy kilkanaście grup, każdej nadać osobne PLU i przykleić ręcznie metki z cenami na jakimkolwiek danym produkcie. W postaci jak tego zbioru jest mało, nie ma przy tym wiele pracy, i chętnie jest upilnować wszelkie poprawki w terenie ceny czy części artykułów.

Kasa fiskalna dla sklepiku osiedlowego jest koniecznością - wymogiem urzędu skarbowego. Jeśli sklepik ma określony poziom dochodów, wówczas musi brać tego urządzenia. Jednak właściciel sklepu, choć objęty obowiązkiem rejestracji tej kwoty i wykorzystania jej przy każdej transakcji, ma wszystek wybór co do guście kasy. W przypadku małego sklepu osiedlowego warto wybrać najprostszy, najtańszy model kasy fiskalnej, który nie posiada zbyt wielu funkcji, natomiast jest ubogi w obsłudze. Możemy z głowy założyć, iż są to kryteria najważniejsze dla nas w przypadku zakupu kasy i że przez długi czas nie ulegną one zmianie.