Komunikacja cytaty

Kontakty międzynarodowe są niezwykle modne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w przestrzeniach transportu oraz komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, i nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, natomiast nie po paru miesiącach, kiedy to bywało wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i zintegrować się bezpośrednio. Drogę na kolejny kraj świata nie posiada już lat, ale wystarczy jedynie kilka godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wybranie ręki także dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele różnych wersje współpracy. Wyjazdy zagraniczne były się mocniejsze i popularniejsze, a co wewnątrz tym chodzi - i bardzo częstsze. Obecnie bez problemu można otrzymać się na inny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie nowa cywilizacja również odmienne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot a można wylądować w Azji, w Afryce albo na tropikalnej wyspie. Poprawia się także sytuacja polityczna na świecie. Po wykonaniu strefy Schengen zniesiono większość granic w Organizacji Europejskiej i wszelki jej człowiek może swobodnie podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, która potrzebuje pozyskań nowe rynki zagraniczne, wiele zyska na zatrudnieniu odpowiedniego pośrednika, który precyzyjnie przedstawi proponowaną ofertę. Bardzo istotne są w tym sukcesie tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może zająć rynki międzynarodowe, bezpośrednio wchodząc do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu motoryzacyjnego w polskiej fabryce przebiegnie znacznie łatwo w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać i spotkania polityczne na etapie międzynarodowym. Obecność osoby, która zna daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To pomocne w znacznych negocjacjach, gdzie czasem drobne szczegóły mogą zdecydować na osiągnięciu transakcji.