Oswietlenie awaryjne testowanie

Systemy oświetlenia awaryjnego mają znacznie poważną działalność w przemyśle. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny posiadające dostępne części ruchome, w przypadku nagłego braku oświetlenia potrafią oni pozostać trwale okaleczeni, a nawet że zostać zagrożone ich działanie. W punkcie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do dużych obrotów zatrzymają się tylko po paru chwilach od przerwania wpływu prądu.

Nawet w ostatnich instytucjach, gdzie zastosowano systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zachowanie niemal nie nie jest natychmiastowe. Aby uniknąć takim zdarzeniom należy stosować systemy oświetlenia awaryjnego. Wyróżniają się one na różne typy, ale zadaniem wszystkiego spośród nich stanowi życie oświetlenia pomieszczeń przez pewny godzina po zaniku zasilania. Dzięki temu goście mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, i w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym sposobem oświetlenia awaryjnego, odpowiedniego nie tylko w sektorze ale również w domach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w momencie codziennej pracy instalacji. W czasie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na szybkość z akumulatora. Do momentu wyczerpania się baterii światło pozostaje włączone. System opraw ma że pewne wady, którymi jest traktowanie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, i czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Inny sposób teoretyczny do stosowania w przemyśle liczy na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie są zainstalowane duże akumulatory i programy sterujące. Można jeszcze użyć generatora, dzięki czemu nie tylko oświetlenie awaryjne będzie potrafiło działać wiele godzin, ale energię będzie mocna także oddać do następnych urządzeń, na dowód komputerów czy niektórych maszyn.