Stosunki miedzynarodowe kierunki studiow

Kontakty międzynarodowe są bardzo znane w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w branżach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, natomiast nie po paru miesiącach, kiedy więc bywało wcześniej. Jednak można też do kogoś zadzwonić i połączyć się bezpośrednio. Drogę na następny kraj świata nie zajmuje już lat, ale wystarczy zaledwie kilka godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wyciągnięcie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele innych oferty współpracy. Wyjazdy zagraniczne były się większe i popularniejsze, oraz co za tym chodzi - także znacznie częstsze. Obecnie bez problemu można dostać się na własny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie inna sztuka i wyjątkowe obyczaje. Wystarczy bilet na samolot i można wylądować w Azji, w Afryce lub na egzotycznej wyspie. Zmienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po wykonaniu strefy Schengen zniesiono większość ścian w Grupie Europejskiej a każdy jej człowiek może swobodnie podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, która potrzebuje kupić nowe rynki zagraniczne, wiele zarobi na przyjęciu odpowiedniego pośrednika, który dobrze przedstawi proponowaną ofertę. Niezwykle znaczące są w obecnym sukcesu tłumaczenia ustne. Polskie biuro w asyście tłumacza może zająć rynki międzynarodowe, bezpośrednio dołączając do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w naszej fabryce przebiegnie znacznie zdecydowanie w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać i spotkania polityczne na szczeblu międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To wartościowe w dużych negocjacjach, gdzie czasem drobne szczegóły mogą zdecydować na szczęściu transakcji.