Urzadzenia diagnostyczne obd2

Czym jest kolposkop?

Kolposkop to jeszcze niezwykle ciekawe urządzenie diagnostyczne znajdujące zastosowanie podczas badań ginekologicznych. Stanowi ono wyspecjalizowanym narzędziem, które dzięki połączeniu wysokiej jakości układu optycznego ze określonym współosiowym oświetleniem daje szansa dokładnego zbadania intymnych partii ciała kobiet, narażonych na zaatakowanie przez groźne schorzenia. Za pomocą kolposkopu można otrzymać nawet 400-krotne powiększenie obrazu.

Kolposkop natomiast jego zastosowanie

Kolposkop zajmuje się do kolposkopii, czyli badania powierzchni szyjki macicy wraz z kanałem, a dodatkowo pochwy i sromu w sensie wykrycia zmian, jakie potrafiły dawać o przedklinicznych postaciach raka szyjki macicy. Określa się, że dokładność diagnozy stworzonej przez kolposkop wynosi od 79 do niemal 97%, w zależności od jego kształtu.

Jak wygląda badanie kolposkopowe?

Kolposkopia jest bezbolesnym badaniem przeprowadzanym gdy pacjentka jest na fotelu ginekologicznym. Na jednym początku badania lekarz zakłada pacjentce specjalny wziernik samotrzymający, który pomaga uwidocznienie pochwowej części szyjki macicy. Po jego zamocowaniu, do pochwy stosowany jest wziernik o przezroczystych ścianach, za pomocą którego uważa się ściany pochwy i powierzchnię szyjki macicy w dobrym powiększeniu, przy intensywnym oświetleniu. Kolposkop za pomocą kamery umożliwia rejestrowanie doświadczenia i śledzenie go na dodatkowym ekranie, a także pisanie i drukowanie dla pacjentki, kiedy oraz do celów przygotowania dokumentacji medycznej i postawienia diagnozy.